ESCO چیست؟

اتحادیه اروپا از سه دهه پیش با هدف ساماندهی بازار کار و آموزش در ۲۸ کشور عضو، طرح جامعی را با عنوان:

European Classification of  Skills, Competences, Qualifications and Occupations

یا «طبقه­‌بندی اروپایی مهارت­‌ها، دانش‌­ها، صلاحیت‌ها و مشاغل» که به اختصار ESCO  نامیده می­شود، در دستور کار خود قرار داد که به دلیل فراملی بودن، پویایی و مشارکت ده ها ملیون نفر در فرایندهای آن، هنوز هم یکی از موفق‌ترین برنامه‌های ساماندهی نظام آموزش و اشتغال در دنیاست.

 این برنامه در صدد است ضمن بهره‌­گیری از تجارب ارزشمند حاصله، در سازوکاری نو، روشمند و اقتضایی، الگویی استاندارد را به سایر مناطق جهان معرفی کند و خوشبختانه ایران به دلیل ظرفیت بالای منابع انسانی و علمی یکی از پیشتازان در اجرای این برنامه بین‌المللی است.

در این راستا؛ موسسه «نشان‌­آور دانش و مهارت آینده» به عنوان مجری انحصاری این برنامه در ایران، تلاش دارد با کمک نهادهای قانونی و مجامع علمی و صنفی، ضمن ایفای نقش در انتقال این الگو و استاندارد، زمینه «درخشش بیش از پیش نیروی ماهر ایرانی در عرصه ملی و بین‌المللی» را فراهم نماید.

همان­طور که از اسم این برنامه پیداست، کارکرد این برنامه، نه در طبقه­‌بندی مشاغل یا رتبه‌بندی شرکت­ها و سازمانها بلکه در تعیین سطح دانش، مهارت، صلاحیت و شایستگی نیروهای ماهر است. 

شعار اصلی ما این است که بیایید؛

« در افق جهانی روی پای خود بایستیم »

یعنی علاوه بر انطباق با مقتضیات ملی و محیطی، همواره خود را با سنجه­‌های بین­‌المللی بسنجیم و برای ایفای یک نقش جهانی و فراملی آماده باشیم.

مخاطبان این برنامه در ۵ گروه اصلی تقسیم می­شوند:

 • اول ؛ دانش آموختگان کم مهارت یا فارغ‌التحصیلان مدارس و دانشگاه ها
 • دوم ؛ نیروی ماهر و با تجربه فاقد مدارک معتبر دانشی
 • سوم؛ نیروهای کارامد دارای دانش و مهارت کافی و شغل مناسب
 • چهارم؛ مدیران و کارفرمایان متقاضی نیروی شایسته
 • پنجم؛ موسسات ارائه دهنده آموزش­‌های حرفه­‌ای

موسسه «نشان­‌آور» در قالب این برنامه برای ارتقای بهره‌­وری و هماهنگی و هم‌­افزایی همه این گروهها، برنامه مشخص و مدونی آماده نموده و با کمک هیات­‌های ژوری و ارزیابان خود، در یک سازوکار جامع، کمک می­کند تا کارفرمایان «بدون نیاز به طی فرایند پرهزینه ارزیابی، مصاحبه و دوره آزمایشی» در بررسی ادعاهای مندرج در رزومه افراد، با اطمینان و سرعت بیشتری تصمیم بگیرند و قبل از تصمیم به استخدام و همکاری، تا حد زیادی مطمئن شوند که فرد مورد نظر برای آن شغل از صلاحیت کافی برخوردار است.

این کار توسط یک تیم ارزیاب حرفه‌­ای بر اساس چک‌لیستی از عناوین شایستگی بروز شده و به گونه‌­ای نظام­‌مند و شفاف انجام می­پذیرد و نتیجه حاصله؛ کارنامه یا گواهینامه معتبری است که در قالب­ه‌ایی چون؛

 • «بیلان دارایی حرفه‌­ای» Professional Asset Balance Sheet (ABS) )
 • شناسنامه حرفه‌­ای (I.Card)
 • گذرنامه حرفه­‌ای (ESCO CV یا IPP) و
 • توصیه­‌نامه حرفه­‌ای (PLR)

فرد را به هنگام معرفی خود از هر توضیح دیگری به مشتری یا کارفرما، بی­‌نیاز می­کند.

 • آکادمی توسعه شایستگی از طریق این برنامه برای توسعه شغلی هر فرد، نردبانی اختصاصی می‌­سازد و در اختیار او قرار می‌­دهد که برای بالارفتن از آن نیازی به رقابت با هیچ فرد دیگری نیست و نیروی ماهر به مثابه عقابی بلندپرواز بر قدرت بال‌­ها و مهارت­‌های خود متکی است نه به شاخه درخت و سازمانی که بر آن نشسته است.
 • تاکنون دهها نفر از کارشناسان و مدیران شایسته کشور، منطبق با سطح شایستگی خود، از طریق موسسه نشان­ آور موفق به دریافت یکی از سطوح ۹ گانه گواهینامه حرفه­‌ای از دانشگاه MGUniversity شدند و اولین همایش ESCO در حوزه ارتباطات در بهمن ماه گذشته با عنوان «استانداردهای جهانی روابط عمومی» به صورت مجازی برگزار شد که ضمن معرفی برترین‌­های ESCO   ایران بیش از سه هزار نفر در آن مشارکت داشتند و شخصیت­های علمی، سیاسی و فرهنگی در آن به ایراد سخن پرداختند.
 • جای خرسندی است که در سال جاری وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی هم اطلاعات شغلی کسب و کارهای فرهنگی را بر اساس استاندارد ESCO در معرض دید فعالان قرار داده و در سال گذشته نیز علی­رغم مشکلات ناشی از کرونا، شهرداری تهران نیز ارزیابی و سطح‌­بندی میزان شایستگی بیش از یکصد مدیر و کارشناس متخصص خود را به این برنامه سپرد که نتیجه حاصله مورد استقبال و تقدیر آنها قرارگرفت.
 • خوشبختانه با تشکیل دپارتمان‌­های توسعه‌ خبرگی‌ حرفه‌ای برای شاغلان حوزه روابط عمومی، بازاریابان، مدیران فروش، فعالان حوزه رویداد و حوزه رسانه، مدیران منابع انسانی و مدیران آموزش، این کار می­تواند در «بِه­گُزینی در جذب و استخدام نیرو» و «شایسته سالاری در انتصابات» و نیز «اثربخشی در آموزش» موثر واقع شود.

امیدواریم در آینده نزدیک؛ فعالان حوزه­ های مختلف به هنگام معرفی خود، در کنار عنوان شغلی، سطح و درجه تخصص را هم بتوانند به صورتی دقیق اعلام کنند. مثلاً به جای گفتن اینکه «من مدیر روابط عمومی هستم»، بگویند:

مدیر روابط عمومی با درجه صلاحیت و شایستگی «تک ستاره نقره‌ای» هستم

و مخاطب هم دریابد که با این عنوان، فرد مورد نظر برای مدیریت در چه سطحی (هدایت چه تعداد از کارکنان و سازمانی با چه اندازه از گستردگی ماموریت) آماده‌­است. شبیه درجات نظامی، مثلاً؛ سرگرد در نیروی زمینی.

سازوکاری که بتواند این ادعا را در فرایندی استاندارد، به گونه‌ای جامع، به درستی و با دقت بالا تایید کند، در دستور کار آکادمی توسعه شایستگی حرفه‌ای  است

 • این برنامه در پایان هر مرحله از ارزیابی، لیستی از نیازهای دانشی، مهارتی، صلاحیتی را به شما هدیه می­دهد که بیش از آنکه هزینه‌ساز باشه، در جهت صرفه ­جویی در وقت، سرمایه و انرژی شما عمل خواهد کرد.
 • این برنامه بر این باور است که بهترین راه خلق ارزش و ایجاد مزیت رقابتی برای سازمان‌ها، توسعه توانایی‌های فردی کارکنان یا همان مدیریت استعدادهاست.